92 Światowy Dzień misyjny

Niedziela 21 października 2018

Początek Tygodnia Misyjnego

Światowy Dzień Misyjny, zwany popularnie Niedzielą Misyjną, obchodzimy w tym roku 21 października. To święto Papieskich Dzieł Misyjnych i całego Kościoła. Rozpoczyna ono Tydzień Misyjny przeżywany w tym roku pod hasłem: „Pełni ducha i posłani”.

Tematem papieskiego orędzia na Światowy Dzień Misyjny, w związku z trwającym synodem na temat młodzieży są słowa: „Wraz z młodymi nieśmy wszystkim Ewangelię”.

Historia Światowego Dnia Misyjnego

Dzieła Misyjne powstały na początku XIX w. W latach dwudziestych XX w. zostały podniesione do rangi „papieskich” i zajmują dziś centralne miejsce we współpracy misyjnej. Ich celem jest budzenie świadomości misyjnej.

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku obchodzony jest w przedostatnią niedzielę października we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień. W tym roku Światowy Dzień Misyjny obchodzimy po raz 92.

Bilans Niedzieli Misyjnej 2017 r.

W zeszłym roku Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce zebrały podczas Niedzieli Misyjnej i przekazały Stolicy Apostolskiej kwotę 4 497 525,90 zł – na budowę kościołów, kaplic, domów parafialnych, a także formację katechistów, kapłanów i rozwój ewangelizacji medialnej.

Ciekawostki

– 5 miliardów ludzi na świecie nie jest jeszcze ochrzczonych lub nie zna Chrystusa.

– Na świecie pracuje 350 tysięcy misjonarzy, a wśród nich 2004 z Polski, którzy służą w 99 krajach na 5 kontynentach.

– Każdego roku Polacy przekazują kwotę ponad 1 mln dolarów amerykańskich zebraną podczas Niedzieli Misyjnej.

– Polskie diecezje, które przekazują największe kwoty zebrane podczas Niedzieli Misyjnej: tarnowska, łódzka, warszawsko-praska, katowicka, kielecka.

– Polska zajmuje 8 miejsce w Europie pod względem finansowania placówek misyjnych.

Papieskie Dzieła Misyjne (PDRW i PDPA) z Polski za fundusze zebrane w roku 2017:

– utrzymują 3 seminaria misyjne (Madagaskar, Peru, Mozambik)

– realizują 47 projektów w 8 krajach (Indie, Kazachstan, Kirgistan, Madagaskar, Rwanda, Tadżykistan, Tanzania, Zimbabwe)

– wspierają 17 różnych struktur administracyjnych

Pomoc trafia do jednostek administracyjnych zamieszkanych przez 2 423898 katolików.