STRAŻ HONOROWA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA
HISTORIA
Powstanie Straży Honorowej Najświętszego Serca Jezusa Niepokalanego Serca Maryi łączy się z objawieniami wizytki, św. Małgorzaty Marii Alacoque (XIX w.), której Jezus powierzył tajemnicę Swego Serca, przepełnionego miłością do ludzi.
W grudniu 1862 r. do klasztoru ss. wizytek nadeszła przesyłka – statua Najświętszego Serca Pana Jezusa – prezent od innych sióstr z gorącymi życzeniami nowo- rocznymi. Siostra Maria Konstancja Bernaud od Najświętszego Serca Pana Jezusa zaczęła szukać sposobu na rozpalenie w innych pragnienia lepszego czczenia Serca Bożego. W ten właśnie sposób powstała idea obecności jednej godziny przy Najświętszym Sercu Pana Jezusa. Dnia 13 marca 1863 r., w liturgiczne święto Pięciu Ran Chrystusa, powstała, w Bourg-en-Bresse koło Lionu we Francji, Straż Honorowa.
CHARYZMAT
Czuwanie polega na szczególnym łączeniu się z Jezusem podczas obranej przez siebie modlitwy i ofiarowaniu Boskiemu Sercu to wszystko czym się zajmujemy. Straż nie ma w swym założeniu, by obraną godzinę spędzać wyłącznie w świątyni; jeśli jest taka możliwość – należy z niej skorzystać, jednak nie jest to wymagane. Dusza ma się kierować ku Jezusowi, który pełen smutku czeka na wynagrodzenie – a wynagradzać ma miłością; stawać się apostołem w sprawach codziennych; nawiązać jedność z Chrystusem w czasie, o którym nikt nie wie.
Do obowiązków Straży należy:
- wiernie odprawiać Godzinę Obecności przy Sercu Bożym,
- brać udział w Godzinie Świętej (wspólnotowo lub indywidualnie),
- brać udział we Mszy św. wynagradzającej Bożemu Sercu za swoje grzechy i całego świata w I piątek miesiąca,
- szerzyć kult Najświętszego Serca Pana Jezusa,
- nawiedzać Najświętszy Sakrament,
- brać udział w comiesięcznych spotkaniach Arcybractwa.
FORMACJA
Ciągła formacja roczna: comiesięczne spotkania.
FORMY POSŁUGIWANIA W PARAFII
- modlitwa
- pomoc w parafii na miarę bieżących potrzeb
JAK WŁĄCZYĆ SIĘ DO GRUPY
Kto pragnie stać się członkiem Straży Honorowej powinien obrać sobie jedną godzinę dnia, aby w niej przy zwykłych zajęciach pamiętać o Najświętszym Sercu Jezusa i myślą czuwać przy Nim aktami miłości i wiary, oraz ofiarować Mu w intencji wynagrodzenia swoje czynności i cierpienia w czasie tej obranej godziny.
Do Straży Honorowej przyjmuje Dyrektor, upoważniony Zelator lub Siostry Wizytki w Krakowie. Do Straży mogą należeć wszyscy wierni, w tym również ludzie chorzy, starsi, nawet nie wychodzący z domu.